Bijna een jaar na de grootschalige invasie van Rusland in Oekraïne, lijkt het einde van de oorlog niet in zicht. Hiermee verandert het perspectief van de vele Oekraïense vluchtelingen die tijdelijke opvang vonden in onder meer Den Haag.
Tot nu toe lag de nadruk vooral op praktische hulp en wachten, maar nu hun verblijf in onze samenleving langdurig lijkt te worden, dreigen veel Oekraïense nieuwkomers in een isolement te raken, constateert de Haagse mensenrechtenorganisatie Justice & Peace op basis van onderzoek.
De organisatie hoopt dat op te kunnen lossen door meer sociale connecties tot stand te brengen van Oekraïners met de lokale samenleving in Den Haag. Daarvoor zijn zij op zoek naar groepen Haagse vrienden en kennissen die zich willen laten koppelen aan een Oekraïense nieuwkomer of gezin.
Onder de naam 'Samen Hier' heeft Justice & Peace al jaren ervaring met soortgelijke groepjes, maar dan voor nieuwkomers met een asielstatus. Nu wil de organisatie hetzelfde gaan doen voor Oekraïners. Aanmelden kan op de website Samenhier.nl.
De groepjes buren, vrienden, collega’s of kennissen bestaan meetal uit drie tot vijf personen. Justice & Peace maakt de match met de Oekraïense vluchtelingen. De Hagenaars vormen dan een belangrijk eerste aanspreekpunt voor de nieuwkomers en ondersteunen hen met praktische zaken en met het ‘landen’ in de nieuwe woonplaats. Justice & Peace biedt begeleiding in de vorm van trainingen en advies op maat. Ook organiseren zij community-evenementen en netwerkevenementen.